Stupeň víťazov v súťaži mužov ovládli Poliaci

Malý pienský maratón 2010

Minulý rok prekvapil bežcov v októbrovom termíne Malého pieninského maratónu sneh, tentoraz už na začiatku septembra ich krásna príroda v prielome Dunajca vítala príjemným jesenným počasím. Takmer 90 jednotlivcov a dve dvojčlenné štafety sa postavili na štart 12. ročníka obľúbeného 18-kilometrového behu v Pieninách.
Trať príjemného behu najlepšie zvládol a celkovým víťazom Malého pieninského maratónu sa stal Krzysztof Badera z poľského klubu Masters Brzeszcze, ktorý do cieľa dobehol v čase 1:05,02 a za rekordom trate zaostal o necelé dve minúty. Zaujímavosťou je, že Badera pretekal v kategórii od 50 do 59 rokov a za sebou tak zanechal viacerých oveľa mladších bežcov. Druhé miesto obsadil Marek Tokarczyk z poľského Rytra, víťaz kategórie 40 – 49-ročných mužov. Do cieľa dobehol iba jedenásť sekúnd za celkovým víťazom „Beh bol rýchly, počasie nám všetkým prialo. So svojím druhým miestom som veľmi spokojný, dokonca som až prekvapený, že som skončil takto vysoko. Prišli sme tu reprezentovať našu bežeckú spoločnosť Višegrádsky maratón Rytro. Pricestovali sme desiati a predstavili sme sa vo veľmi dobrom svetle, keďže až štyria bežci od nás skončili v prvej desiatke. Na behu v prekrásnej scenérii prelomu Dunajca a vo výbornej športovej atmosfére sme po tretí raz. Sme očarení týmto regiónom, no predovšetkým organizáciou podujatia, ktorá je na veľmi vysokej úrovni. Prajeme organizátorom, aby tieto preteky naďalej rozvíjali a aby sa na nich zúčastňovalo stále viac ľudí,“ povedal Marek Tokarczyk. Tretie miesto medzi mužmi si vybojoval ďalší Poliak z Rytra Piotr Brzeski. V súťaži žien bola najrýchlejšia Zuzana Malachovská (na snímke) zo Starej Ľubovne, ktorá preteká za klub Metropol Košice. Pomyselnú cieľovú pásku preťala v čase 1:18,10 h. „Na tomto podujatí som už druhý raz. Premiéru som mala minulý rok, keď nás všetkých prekvapil sneh a musím povedať, že sa mi vlani bežalo lepšie, mala som totiž pred Malým pieninským maratónom viac nabehané ako tentoraz. Dnes som už v druhej polovici trochu zvoľnila, pretože som na obrátke zistila, aký mám náskok a nemusím sa až tak veľmi ponáhľať,“ prezradila ženská víťazka pretekov.
Druhé miesto v súťaži žien obsadila Eva Čurlejová z ŠK Pegas, ktorá za Malachovskou zaostala o 36 sekúnd, tretia skončila Mária Pivovarníková zo StarejĽubovne.
Výsledky ostatných kategórií: muži do 40 rokov – 1. Ľuboš Ferenc (Trnava), 2. Tomáš Kačmarčík, 3. František Kaňa (Kežmarok). Muži 40 – 49 rokov – 1. Marek Tokarczyk, 2. Piotr Brzeski (obaja Rytro), 3. Marian Ryzak (Newag). Muži 50 – 59 rokov – 1. Krzysztof Badera (Brzeszcze), 2. Tadeusz Jacek (Zywiec), 3. Ladislav Rada (Strážske). Muži 60 – 69 rokov – 1. Štefan Sikora, 2. Damián Groman (V. Lomnica), 3. Bohuš Ježík (St. Ľubovňa). Muži od 70 rokov – 1. Jozef Štec (Prešov), 2. Miroslav Chromela (Hôrka), Ladislav Fiamčík (St. Ľubovňa). Štafeta (9 + 9 km) – 1. Ľuboš Hudák, Radovan Gábor, 2. Boris Kupec, Jakub Koneval.